Rüzgar Yatırımlarının Önündeki Engeller

  • Rüzgar enerjisi geleneksel üretim kaynakları ile maliyet temelinde rekabet etmelidir. Bir bölgenin rüzgar potansiyeline bağlı olarak, rüzgar çiftlikleri ülkenin daha az rüzgarlı bölgelerinde rekabet edebilir olmayabilir. Rüzgar enerjisinin maliyeti son 10 yılda dramatik bir şekilde azalmış olsa da, teknoloji, fosil yakıtlı santrallerden daha yüksek bir başlangıç yatırımı gerektiriyor.
  • İyi rüzgar bölgeleri genellikle elektrik ihtiyacının olduğu şehirlerden uzaktaki yerlerde bulunur. Rüzgar santralinden şehre elektrik getirmek için iletim hatları, inşa edilmelidir.
  • Türbinler gürültüye neden olabilir ve görüş alanını değiştirebilir. Rüzgar enerjisi santralleri, geleneksel santrallere kıyasla çevre ve topluluklar üzerinde nispeten az bir etkiye sahip olsalar da, bazen türbin kanatları tarafından üretilen sese ve manzara görsel etkilerine ilişkin kaygılar bulunmaktadır.
  • Rüzgar türbinleri, bazı geleneksel elektrik üretim araçlarına göre vahşi hayata daha az zarar vermesine  rağmen, türbin kanatları yerel yaban hayatına zarar verebilir. Havayı ve suyu kirleten elektrik üretim yöntemleri, asit yağmuru, cıva zehirlenmesi, ısınan sıcaklığa bağlı yaşam alanının bozulması gibi sebeplerle çok daha fazla sayıda vahşi hayvan ölümlerine neden olur. Bununla birlikte, kuşlar dönen türbin kanatlarına çarparak ölebilirler. Kanat darbelerinin verdiği zararlar teknolojik gelişme ya da rüzgar santrallerini düzgün bir şekilde yerleştirerek büyük ölçüde azalmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir