Rüzgar türbinleri tarafından kaç kişi öldürüldü?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hava kirliliği her yıl yedi milyon insanı öldürmektedir. Bu ölümlerin bir kısmı kömürle çalışan elektrik santrallerinden kaynaklanan hava kirliliğinden kaynaklanmakla birlikte daha fazlası da fosil yakıtlı araç egzozundan kaynaklanıyor.

Avustralya’da yılda 3000 ölüm hava kirliliğinden kaynaklanmaktadır; Bunların çoğu kömür madenciliği, taşınması ve yakılması ile fosil yakıtlı motorlu taşıtlardan gelir.(Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsünün verilerine dayanılarak hazırlanan Lucy Cormack’ın Sydney Morning Herald adlı makalesi, 2015/11/14)

Bunun yanında, her ikisi de büyük oranda fosil yakıtların yakılması nedeniyle gerçekleşen iklim değişikliği  ve okyanus asitlenmesi nedeniyle uzun vadede kaç kişinin ölebileceği tahmin edilememektedir.

Caithness Windfarm Information Forum (rüzgar enerjisine karşı bir grup), rüzgar türbinleriyle ilgili kazaların kaydını tutmaktadır; Bkz. Caithness. 1970’den 2015’e kadar modern rüzgar enerjisi tarihinde, dünya çapında 162 ölümden bahsedilmektedir. Bu veri ulaşım kazaları gibi rüzgar santralleriyle ilişkilendirilebilecek olayları da içermektedir.

Fosil yakıtların kullanılmasından kaynaklanan hava kirliliği nedeniyle her yıl milyonlarca ölüme karşı 162 rastgele rüzgar santrali ölümleri! Yorum sizin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir