Rüzgar Türbini ve Rüzgar Değirmeni arasındaki fark

“Rüzgar değirmeni” ve “rüzgar türbini” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır, ancak önemli farklılıklar vardır. Yel değirmenleri mekanik enerji üretir, ancak elektrik üretmezler. İnsanlar, tahıl öğütmek, suyu pompalamak ve başka işler yapmak için yüzyıllar önce yel değirmenlerini kullanmaya başladılar.
Günümüzün rüzgar türbini, 8.000’in üzerinde parçaya sahip oldukça geliştirilmiş bir makinadır. Modern rüzgar türbinleri rüzgarın kinetik enerjisini harekete geçirir ve elektriğe dönüştürür. Rüzgar türbini kanatları, rüzgardan kinetik enerjiyi yakalar ve onu mekanik enerjiye dönüştürür bu da elektrik üreten bir jeneratörü döndürür.

Rüzgar türbinleri nasıl çalışır?
Rüzgar türbin kanatlarına çarptığında, kanatlar kinetik enerjiyi yakalar ve döndürerek mekanik enerjiye dönüştürür. Bu dönüş, dönme hızını 100 kat arttıran bir şanzımana bağlanmış bir iç mil döndürür. Bu, elektriği üretmek için jeneratörü döndürür.
En az 80 metre yüksekliğinde olan boru şeklindeki çelik kuleler, üç ekli kanat ve şaft, şanzıman, jeneratör ve kumandaları barındıran bir “nasel” bulunan bir göbeği destekler. Rüzgar ölçümleri, en güçlü rüzgar ve açıyla karşı karşıya kalacak şekilde türbini otomatik olarak döndürmek veya yakalanan enerjiyi optimize etmek için kanatları yönlendirmek için toplanır.
Tipik modern bir türbin, zamanın yüzde 90’ında kullanışlı güç üretir. Rüzgar hızı saatte 6-9 mil (veya saniyede 3-4 metre) ulaştığında elektrik üretmeye başlar ve ekipman hasarını önlemek için saatte yaklaşık 45 mile (veya saniyede 20 metre) ulaştığında frenleme mekanizmasıyla hız kesilir.
Bir yıl boyunca modern türbinler, maksimum maksimum kapasitelerinin yüzde 40’ından fazlasına ulaşabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir