Nikel kadmiyum pil

Nikel-kadmiyum (Ni-Cd), 1910’lardan beri ticari üretimde canlı kalabilmek için, elektrot teknolojisi ve ambalajında periyodik ilerlemeler gören geleneksel bir pil türüdür. Ni-Cd piller, enerji yoğunluğu veya ilk maliyet gibi tipik önlemlerde üstünlük sağlamasa da, karmaşık yönetim sistemleri olmaksızın basit bir uygulama sunarak uzun ömürlü ve güvenilir hizmet sunma özelliğiyle kalıcı olmaya devam ediyor.

Erken dönem Nikel-kadmiyum hücreleri, günümüzde halen üretilmekte olan bir cep-plaka teknolojisi kullandı. Sinterlenmiş levhalar 20. yüzyılın ortalarında üretime girdiler, bunu daha sonra fiber tabaklar, plastik-bağlı elektrotlar ve köpük plakalar izledi. Cep ve elyaf plakalı hücreler, hem nikel pozitif hem de kadmiyum negatif için aynı elektrot dizaynını kullanırken, sinterlenmiş ve köpük pozitifleri artık plastik bağlanmış negatiflerle daha sık kullanılır hale gelmiştir.

Tüm endüstriyel Ni-Cd tasarımları havalandırmalı tiplerdir, aşırı şarjda oluşan gazların dağılmasına izin verir, ancak dengelemek için bir miktar su yenilemesi yapılması gerekir. Bu, elektrolit ile ilgili olarak, bakım gerektirmeden çalışma elde edebilen, şebeke bağlantılı veya şebekeden bağımsız yenilenebilir enerji uygulamaları için tasarlanmış bazı ürünlerle değişik seviyelerde rekombinasyona olanak tanıyan ayırıcı tasarımların uygulanmasına yol açmıştır.

Ni-Cd pilleri, erken dönem enerji depolama uygulamalarında kullanım alanı bulmuştur. Bknz: Golden Valley Electrik Association BESS.

Ni-Cd ayrıca, rüzgar enerjisi sistemlerini stabilize etmek için kullanılmaktadır. Buna en güzel örnek 2010 yılında Bonaire adasında devreye alınan 3 megawattlık sistemdir. Bu proje Bonaire adasını enerjisinin tamamını sürdürülebilir kaynaklardan sağlayan ilk topluluk yapma projesinin bir parçasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir