Güneş ve Rüzgar Enerjisi Gelecekte En Ucuz Enerji Formları Olacak

Yeni bir araştırma, tamamen yenilenebilir enerji türlerine dayanan bir enerji sisteminin gelecekte ekonomik açıdan uygulanabilir olacağını gösteriyor. On yıl içinde, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi, Asya’nın en büyük enerji piyasaları için en ucuz enerji üretim biçimleri olacaktır.

Lappeenranta Teknoloji Üniversitesinde (LUT) yapılan araştırmalar, Kuzeydoğu Asya ve özellikle Çin’in 5-10 yıl içinde tamamen yenilenebilir bir enerji sistemine geçmenin faydalı olacağını gösteriyor. Araştırmayı yapan Neo-Carbon Energy projesine göre, güneş enerjisi fiyatı 2025-2030 yılına kadar yarı yarıya düşecek.

Çalışma, geçen yılın sonunda tamamlandı, çalışma, on yıl içinde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinin, Asya’nın en büyük enerji piyasaları için en ucuz enerji üretimi biçimleri olacağı sonucuna vardı. LUT Güneş Ekonomisi Profesörü Christian Breyer’a göre bunun sebebi, yenilenebilir enerji, Asya’da enerjiyi üretmenin en ucuz yoludur.

Ekonomik uygulanabilirlik, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmanın en büyük zorluklarından biridir. Yapılan araştırmalar, güneşin ve rüzgarın 5-10 yıl içinde uygulanabilir enerji kaynakları olacağını gösteriyor. Bunun nedeni, kapasitenin her iki katına çıktığında maliyetlerin % 20 oranında düşmesidir.

“Bu durum, örneğin, güneş enerjisi fiyatının 2025-2030 yılına kadar yarıya indirileceği anlamına geliyor. Bu, onları dünyanın en ucuz üretim biçimleri haline getirir,” diyor Principal Scientist Pasi Vainikka ve LUT Adjunct Professor.

Benzer yenilenebilir enerji simülasyonları daha önce yapılmamıştır. Neo-Carbon Energy projesi, benzer bir enerji sisteminin Finlandiya’daki fırsatlarını ve uygulanmasını araştırmaya devam edecek.

Neo-Carbon Energy araştırma projesi Tekes tarafından finanse edilmektedir ve LUT, VTT ve Turku Üniversiteleri arasındaki işbirliği ile uygulanmaktadır. Araştırma kısa süre önce Japonya’daki küresel güneş enerjisi konferansında en iyi açılış seçildi.

kaynak: lut.fi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir